&


چرا و چگونه 7 ميليارد دلار از دارايي‌هاي ايران توسط کره جنوبي بلوکه شد؟
  


 • چرا و چگونه 7 ميليارد دلار از دارايي‌هاي ايران توسط کره جنوبي بلوکه شد؟

  چرا و چگونه 7 ميليارد دلار از دارايي هاي ايران توسط کره جنوبي بلوکه شد؟


  بين الملل تابناک: فشار گسترده تحريم‌هاي امريکا و مشکلات مربوط به کرونا سبب شده تا ايران در حوزه ارزي با فشار فزاينده‌اي روبه‌رو شود و ارزش ريال کاهش پيدا کند. در اين ميان، يکي از مهم‌ترين عواملي که سبب تشديد اين مشکلات براي ايران شد، بلوکه شدن ثروت ملي ايران در بانک‌هاي خارجي بود.


  در اين ميان، مسدود شدن ميليارد‌ها دلار از مبالغ ناشي از فروش نفت توسط کره جنوبي، آن هم در ميانه بحران اقتصادي ناشي از کرونا ـ که موجب کسري 10 ميليارد يورويي براي دولت ايران شده ـ تنش‌ها و اختلافاتي را ميان دو کشور به وجود آورده و تاکنون تمام تلاش‌ها براي بازگشت اين مبالغ بي‌حاصل بوده است.
  طبق داده‌هاي اتحاديه تجارت بين‌المللي کره‌جنوبي در سال 2017، 2 هزار و 671 شرکت کره‌اي روابط تجاري با ايران داشته‌اند. پس از تحريم‌هاي امريکا همه اين شرکت‌ها ايران را ترک کردند.در سال 2019 ميلادي نيز به صورت رسمي بانک مرکزي کره طي بيانيه‌اي اعلام کرد ديگر قادر به واردات نفت و پرداخت پول حاصل از آن نيست.
  سئول در سال 2017 و پس از امضاي برجام، يکي از خريداران بزرگ نفت ايران بود که پس از انتشار خبر بازگشت تحريم ها و دادن مهلت 6 ماهه به خريداران نفت ايران براي يافتن فروشندگان نفتي جديد، به تبعيت از ساير کشورهاي هم پيمان امريکا، ثبت سفارش نفت از ايران را کاهش داد تا اينکه در مه 2019 و چندي پس از لغو تمام معافيت هاي نفتي، واردات نفت از ايران را به صفر رساند. اما کره پس از آبان 97 که تحريم هاي يکجانبه امريکا عليه نظام بانکي و صادرات نفت ما برقرار شد، به بهانه تحريم امريکا از پرداخت پول نفتي که از ايران خريداري کرده، اجتناب نمودده است.


  در پي اين اقدام کره بود که عبدالرضا همتي، رئيس بانک مرکزي ايران در مصاحبه اي با رسانه امريکايي بلومبرگ، به کره جنوبي هشدار داد، درصورتي که اين مساله از سوي سئول حل نشود، ايران از راه هاي حقوقي به دنبال حل آن خواهد رفت.


  پس از آن علي ربيعي، سخنگوي دولت ايران هم ميزان بدهي کره جنوبي به ايران را 8 ميليارد دلار اعلام کرد و خبر داد که کميته اي در وزارت خارجه و وزارتخانه هاي ذيربط براي پيگيري بازگرداندن اموال بلوکه شده کشور در کره براي گرفتن بدهي ايران از کره تشکيل شده است. 


  محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشور هم ضمن اشاره به اينکه ايران از تمامي روش ها از جمله مکانيزم حقوقي براي استيفاي حقوق مردم و بازگرداندن پول هايي که هيچ کس درباره مالکيت ايران بر آن ها ترديدي ندارد، استفاده مي کند، گفته بود: «هرچند کره جنوبي ترديدي ندارد که پول هاي بلوکه شده براي ايران است، ادعا مي کند به دليل تحريم هاي غيرقانوني امريکا، مشکلاتي در انتقال اين پول ها وجود دارد.»


  حالا پس از انتشار خبر مذاکره مقام هاي کره با ايران براي ارسال کالاهاي بشردوستانه از سوي رسانه کره اي، سيدعباس موسوي، سخنگوي وزارت خارجه آن را وعده اي توخالي خواند و گفت: «به اندازه کافي از کره جنوبي وعده شنيده ايم؛ بنابراين فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستيم.»


   سخنگوي دستگاه ديپلماسي ايران با تاکيد بر اينکه کسي در ايران منتظر محموله نيم ميليون يا دوميليون دلاري نيست، خاطرنشان کرد: «اميدواريم مقامات کره اي حجم منابع مالي مردم ايران در اين کشور و نبود هيچ منع قانوني براي تجارت با ايران را به ياد داشته باشند.»


  پاسخ وزارت خارجه به انتقادات


  رسانه‌هاي کره جنوبي روز سه‌شنبه 31 تير (21 ژوئيه) گزارش داده بودند که سفير ايران در سئول توسط وزارت امور خارجه کره جنوبي احضار شده است. بنا بر اين خبر، احضار سفير ايران به منظور ابراز ناخشنودي کره جنوبي از موضع‌گيري مقام‌هاي جمهوري اسلامي در رابطه با درآمدهاي نفتي مسدود شده ايران در اين کشور بوده است. رسانه‌هاي کره جنوبي به نقل از مسئولان ايراني نوشته بودند اگر پول‌هاي ايران در سئول آزاد نشود، به مجامع بين‌المللي شکايت خواهند برد.


  در مقابل، روابط عمومي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با انتشار اطلاعيه‌اي در پاسخ به مطلب مندرج در يکي از جرايد با تيتر «چه کساني کره‌اي‌ها را گستاخ کردند؟» اعلام کرد: «اساسا هيچ گاه تماس تلفني از سوي سخنگوي وزارت خارجه کره جنوبي  با سفير جمهوري اسلامي ايران در سئول حاصل نشده و اين ادعا از اساس نادرست است.»


  در اين اطلاعيه آمده است: «ملاقات سفير جمهوري اسلامي ايران در سئول با مديرکل مسئول حوزه خاورميانه بوده و در اين ملاقات، کمترين اشاره‌اي به اظهارات رئيس کل بانک مرکزي نشده است.» 


  روابط عمومي وزارت امور خارجه مي‌افزايد: «در پي اين ملاقات، خبرگزاري کره‌اي يونهاپ، خبري بي اساس مبني بر احضار سفير جمهوري اسلامي ايران منتشر و اظهاراتي را به سفير منتسب کرد که طي اطلاعيه روابط عمومي وزارت امور خارجه در 31 تير ماه اعلام شد: متاسفانه خبرگزاري يونهاپ در اقدامي غيرحرفه‌اي، خبري بي اساس را منتشر کرده است. سفير جمهوري اسلامي ايران در کره جنوبي به وزارت خارجه محل احضار نشده، بلکه دعوت شده است.»


  اين وزارتخانه عنوان مي‌کند: «در دو سال گذشته، تامين دسترسي به منابع مالي بانک مرکزي در کره، دستور کار اصلي و محوري روابط با کره جنوبي بوده و در اين راستا، علاوه بر پذيرش فرستاده ويژه اين کشور، ده‌ها ملاقات در تهران و سئول با مقامات کره‌اي انجام شده است. بديهي است که ماهيت وظايف وزارت امور خارجه اقتضا مي‌کند که همه اقدامات خود را خبري نکند.»
   
  در اين اطلاعيه آمده است: «وزارت امور خارجه طبق وظايف ذاتي خود، عمدتا تسهيل کننده روابط خارجي و از جمله روابط اقتصادي با ساير کشورهاست و در راستاي اجراي اين ماموريت، در کنار ساير نهادهاي کشور قرار دارد. بديهي است اين امر نافي يا جايگزين وظيفه ذاتي ساير نهادها نبوده و وزارت خارجه نمي‌تواند به جاي آنها اقدام کند. به همين دليل طرح دعوي عليه بانک‌هاي متخلف کره‌اي در محاکم صالحه، توسط نهادهاي ذيربط در دست پيگيري است و اين موضوع توسط رياست بانک مرکزي اعلام شده است.»


  طرح ممنوعيت واردات کالا از کره‌ جنوبي


   محسن عليزاده، عضو کميسيون اقتصادي مجلس در رابطه با بلوکه شدن دارايي هاي ايران در کره جنوبي نوشته است: «اگر کره جنوبي باز به تعهداتش در مذاکرات با ايران عمل نکند و بد عهدي کند، مجلس به دنبال اين است که يک طرح 2 فوريتي براي ممنوعيت واردات کليه کالاهاي کره‌اي تدوين کند و مطمئن هستم با توجه به جوي که در مجلس وجود دارد اين طرح رأي خواهد آورد.»


  محسن عليزاده اضافه کرده: «حجم بالايي از کالاهاي لوازم خانگي، تلفن همراه و خودرو در بازار ايران اختصاص پيدا کرده به کالاهاي کره جنوبي، اگر ما آن را وارد نکنيم بخش عظيمي از کالاهاي صادراتي آنها با مشکل مواجه خواهد شد که قطعا اگر مسئولان کره‌اي به تعهدات خود عمل نکنند، مجلس پيگير اين ممنوعيت خواهد بود.»


  از سوي ديگر، نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز بلوکه شدن سرمايه هاي ايران در کره جنوبي را اشتباه حقوقي و بين المللي اين کشور نسبت به جمهوري اسلامي دانست و گفت: کميسيون امنيت ملي روز يکشنبه هفته آينده، اين مساله را با حساسيت پيگيري و درباره اقدام متقابل بحث خواهد کرد.


  او با بيان اينکه در عرف بين‌الملل، اقدام متقابل وجود دارد، تصريح کرد: اگر کشوري اقدامي عليه ديگري انجام دهد، کشور دوم حق دارد ضمن شکايت به نهاد بين المللي و پيگيري آن، اقدام متقابل انجام دهد.


  حيدري يادآور شد: وزارت امور خارجه بايد در پاسخ به اين اتفاق، با مراجعه به نهادهاي حقوقي، موضوع را دنبال کند که البته در حال پيگيري هم هست.


  از همراهي با تحريم ها تا بلوکه کردن دارايي ها


  بر اساس گزارش شوراي روابط خارجي ايران و طبق آمار‌هاي «اداره اطلاعات انرژي امريکا» واردات نفت کره‌جنوبي از ايران در سال 2019 تقريباً به صفر رسيده است؛ بنابراين، «شيل نفت» توليدي امريکا از سوي کره‌جنوبي به عنوان جايگزين نفت ايران برگزيده شد و صادرات نفت امريکا از صفر بشکه در سال 2016 به 618 هزار بشکه در سال 2018 رسيد. اين رقم در سال 2020 به دليل رکود ناشي از کرونا 552 هزار بشکه بود. به اين ترتيب، روشن است که واردات نفت کره از سوي کره‌جنوبي بلافاصله به سمت صفر ميل کرد.  اين اتفاق در حوزه صنعت و مبادلات پولي نيز روي داد. کره‌جنوبي پيش از اين علاوه بر حوزه صادرات کالا‌هاي ساخته شده در حوزه توسعه بخش‌هاي زيرساختي ايران نيز حضور جدي داشت. طبق داده‌هاي اتحاديه تجارت بين‌المللي کره‌جنوبي در سال 2017، 2 هزار و 671 شرکت کره‌اي روابط تجاري با ايران داشته‌اند. پس از تحريم‌هاي امريکا همه اين شرکت‌ها ايران را ترک کردند. در حوزه بانکي 12 بانک ايراني از جمله بانک ملت و پارسيان در قالب قرارداد بانک مرکزي وارد همکاري با اگزيم بانک کره‌جنوبي شدند. پس از تحريم ايران توسط امريکا، بانک‌هاي کره‌اي همچون ووي بانک، بانک صنعتي کره و اگزيم بانک همکاري خود را با ايران قطع کردند. در سال 2019 ميلادي نيز رسما بانک مرکزي کره طي بيانيه‌اي اعلام کرد ديگر قادر به واردات نفت و پرداخت پول حاصل از آن نيست.


  اين تحريم به قدري سفت و سخت در حوزه پولي و بانکي توسط کره‌اي‌ها رعايت شد که با وجود بحران سنگين کرونا اين کشور تنها اجازه صادرات نزديک يک‌ميليون دلار دارو را به ايران صادر کرد و حتي اجازه صادرات پلاستيک مورد نياز صنايع‌سازي دارو‌سازي ايران توسط شرکت ال. جي نيز توسط امريکايي‌ها داده نشد.
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

سامانه تخصصي املاک شمال درمان عسلي با دکتر زنبور Blake Nate Jennifer azarmotordisel Paula کلينيک تخصص پوست - مو - لاغري Angelo خريد سايت آماده