&


آغاز سرد بورس در مرداد/ کلاس تابستاني مرداد براي سهامداران/ روزنه‌هاي اميد براي بورس بازان در هفته آينده کدامند؟
  


 • آغاز سرد بورس در مرداد/ کلاس تابستاني مرداد براي سهامداران/ روزنه‌هاي اميد براي بورس بازان در هفته آينده کدامند؟

  آغاز سرد بورس در مرداد/ کلاس تابستاني مرداد براي سهامداران/ روزنه‌هاي اميد بورس بازان در هفته آينده کدامند؟


  تابناک اقتصاديعلي صابري تحليل گر بازار سرمايه در گفتگو با «تابناک اقتصادي»، با بررسي روند معاملات و تحولات بازار بورس در هفته گذشته، سناريو‌هاي احتمالي روند بازار در هفته آينده را نيز تشريح کرد:

  صابري در تحليل روند بازار در هفته نخست مرداد 99 اظهار داشت: در هفته گذشته شاهد فشار عرضه‌ها در بازار بوديم و شاخص کل در روز پاياني معاملات نسبت به هفته قبل تنها 0.1 درصد افزايش داشت تا معامله گران هفته‌اي سرد در بازار را تجربه کنند.


  البته در اين هفته، در کنار افت قابل توجه سهم‌هاي بزرگ و شاخص ساز، برخي سهم‌ها که اصطلاحاً کوچک‌تر و غيرشاخص ساز شناخته مي‌شوند چابکي و پتانسيل‌هاي رشد خود را به رخ بزرگاني کشيدند که مدت زيادي رنگ شاخص را سبز نگه داشته بودند.  نبرد پشت دروازه شاخص 2 ميليوني


  اين تحليلگر بازار سرمايه در چرايي درجا زدن شاخص در هفته گذشته ابراز داشت: دلايل مختلفي براي وضعيت بازار در هفته گذشته مي‌توان ذکر کرد. در کنار بازدهي تقريبا صفر درصدي بازار سرمايه، دلار و يورو نيز در طول هفته گذشته رشدي حدود 0.7 درصدي را تجربه کردند تا فرضيه‌ي برخي تحليلگران مبني بر همسويي اين دو بازار تقويت شود. از سوي ديگر شايعات پيرامون خارج شدن معاملات فولاد از بورس کالا يک عامل اثر گذار در بازار بود. عرضه‌هاي نسبتا پرفشار در برخي نماد‌ها در  قيمت‌هايي که براي حقوقي‌ها از جذابيت بالايي برخوردار بود نيز به اين روند دامن زد. نماد‌هايي که بيش از 90 درصد روز‌هاي معاملاتي خود از ابتداي سال را با صفوف خريد پشت سر گذاشتند.

  اما علتي که مي‌توان وزن قابل توجهي براي آن قايل شد همان مقاومت رواني است که در اعداد رند شاخص در ميان فعالان بازار متصور است. در واقع پس از عبور شاخص کل از عدد 1 ميليون تا کنون، اين نماگر با مقاومت يا استراحت همراه نبوده است. شاخص ساز‌ها يا شرکت‌هاي بزرگ حاضر در بورس نيز پس از رشد‌هاي متوالي در ماه‌هاي اخير، با اين روند همراه شدند تا قدرت شاخص براي صعود کافي نباشد.


  پديده ديگري که روند معاملات هفته پيش را متاثر از آن نيز مي‌دانم، شکافي است که بين رشد شاخص 30 شرکت بزرگ، شاخص کل و شاخص ساير شرکت‌ها از ابتداي سال به وجود آمده است. در واقع بازار در يک ساز و کار ترميمي، تلاش مي‌کند پس از انتشار گزارش ها، برگزاري مجامع و ارتقاي سطح دانش و نگرش معامله گران، به سمت و سوي پر شدن  اين شکاف حرکت کند.  آغاز سرد بورس در مرداد/ کلاس تابستاني مرداد براي سهامداران/ روزنه‌هاي اميد بورس بازان در هفته آينده کدامند؟

  کلاس تابستاني مرداد براي سهامداران


  اين تحليل گر بازار سرمايه در ادامه اضافه کرد: معتقدم در هفته گذشته، اتفاقات بنيادي خوبي در بازار اتفاق افتاد و بازار با افت‌هايي مواجه بود که با خود رفتار‌هاي نسبتاً منطقي تري از سوي سهامداران را به همراه داشت. اين خاصيت بازار است که به تازه واردان، تلنگر‌هايي را وارد کند و درس صبوري، تمرکز بر بنياد و صورت‌هاي مالي سهام و پرهيز از هيجان را به مرور به معامله گران منتقل کند.

  از سوي ديگر همچنان شاهد افزايش تعداد کد‌هاي بورسي هستيم و رکورد شرکت در عرضه‌هاي اوليه هر بار از سوي معامله گران شکسته مي‌شود و از عدد 5 ميليون فراتر رفته است.


  در چند ماه گذشته سنجش ميزان صف‌هاي خريد يا فروش که به معياري براي ورود يا خروج از سهام تبديل شده بود مي‌تواند با روند‌هايي مانند هفته گذشته به مرور اصلاح شود. حتي در روز‌هاي اخير در فضاي مجازي و پرسش‌هاي افراد ديديم تعداد زيادي از معامله گران حقيقي تازه وارد، به دنبال آگاهي از بنياد و وضعيت عملياتي شرکت‌ها بودند که اين پديده را بايد به فال نيک گرفت. اين موضوع مويد اين اصل در بازار است که سود و سودآوري بايد در جايي شناسايي و نمايان شود و هيجانات خريد و فروش در يک سهم در ميان و بلند مدت در مقابل عمليات و بنيان شرکت مغلوب خواهند بود.


  به نظر بنده روند مثبت و نسبتاً پايدار تغيير مالکيت از حقوقي به حقيقي که از ابتداي خرداد ماه تا کنون تقريبا در همه روز‌ها خالص مثبت داشته است، در آينده بازار و نقش آفريني حقيقي‌ها تاثير مثبتي خواهد داشت.  روزنه‌هاي اميد در هفته آينده


  پيش بيني روند بازار به طور کلي آسان نيست و در ماه‌هاي اخير سخت‌تر و فراتر از تحليل‌هاي معمول نيز شده است، اما با توجه شرايط پيش رو و با مفروضات موجود، مي‌توان ابتداي خوبي براي بازار در هفته آينده متصور بود، افزايش ملايم و پله‌اي قيمت ارز در سامانه نيما و بازار که مجددا از 6 مرداد آغاز شده است نيز در صورت تداوم مي‌تواند بر بهبود روند معاملات اثر گذار باشد، تعيين تکليف عرضه و خريد فولاد در بورس کالا نيز ديگر عاملي است که روزنه‌هاي بهبود در بازار در هفته آتي را نمايان مي‌کند، اما لازم مي‌دانم اين نکته را نيز اضافه کنم که اصلاح يا استراحت شاخص در اين مرحله چند وجهي خواهد بود و صرفاً به کاهش شاخص کل محدود نخواهد شد، در واقع در اين مرحله شاهد اصلاح بخش‌هاي مختلف بازار با سمت و سوي اصلاح شاخص ساز‌ها و اثرگذاري تدريجي گزارش‌ها و نتايج مجامع بر شرکت‌ها و سهم‌هاي مختلف خواهيم بود تا در ميان مدت بازار به تعادلي نسبي در رشد دست يابد.

  اصلاح زماني يا استراحت 20 تا 30 درصدي سهامي که مدت‌ها صف‌هاي خريد را تجربه کرده اند نيز زمينه ساز تکميل اين دوره از آماده سازي شاخص براي حرکت مجدد است، البته همچنان بايد مراقب بود که به دليل ناپايداري در برخي شاخص‌هاي اقتصادي و نگراني‌ها از شرايط اقتصادي، در صورتي که اين اصلاح با شدت و مدت بيشتري مواجه شود، مي‌تواند براي بخشي از سرمايه گذاران نگران کننده و حتي عامل خروج آن‌ها شود؛ لذا اميدواريم فشار عرضه‌ها در هفته آتي کمتر شود و چنانچه هدف از برخي عرضه‌ها ايجاد تعادل در بازار است، اين متعادل سازي به روز‌هاي صعودي‌تر بازار منتقل شود.


  بازار سرمايه در ميان بازار‌ها از شفافيت و قدرت بازيابي تعادل بسيار بالايي برخوردار است که البته ضعف‌هاي سيستم معاملاتي در ماه‌ها و روز‌هاي اخير و انتقال بخشي از معاملات به ساعت‌هايي خارج از ساعت بازار از کارايي مکانيزم حراج و واقعيت‌هاي بازار کاسته است که اميدواريم دست اندرکاران به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند.


  صابري در پايان اين نکته را يادآور شد که شرايط فعلي بازار، اصلاح و تعادل به معناي پايان جذابيت و روند مثبت بازار سرمايه نيست و استراحت شاخص پيش از عبور از مرز 2 ميليوني که اتفاقاً با رفتار‌هايي منطقي‌تر از گذشته از سوي سهامداران و معامله گران همراه بوده است، حتي در صورت تداوم در روز‌هاي پاياني هفته بعد، زمينه ساز رشد شاخص در هفته‌هاي آتي است.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

آهنگ جديد Ten Shannon Lori Diana Patricia Omar باربري مطمئن Gina بانک اطلاعات مشاغل